Problém so zameriavaním – FIX

Problém so zameriavaním – FIX

Vážení zákazníci, 

vzhľadom na narastajúci počet podnetov týkajúcich sa problémov u používateľov nástrojov využívajúcich Globálny navigačný satelitný systém (GNSS) pre potreby presného zameriavania pomocou Kinematickej metódy v reálnom čase (RTK), ktorými sú rôzni skúsení geodeti zazmluvnení sGeodetickým a kartografickým ústavom (G) využívajúci Slovenskú priestoro observač službu (SKPOS), sme sa rozhodli priblížiť Vám túto problematiku. 

Nakoľko sa nachádzame ako planéta Zem v 25. cykle solárnej aktivity, ktorý by mal vyvrcholiť v rokoch 2025-2026, už teraz výraznejšie pociťujeme silu slnečných erupcií, ktoré ovplyvňujú stav ionosféry. Ionosféra je dôležitým faktorom pri šírení satelitného signálu do vášho GNSS prijímača. Pokiaľ je narušovaná vesmírnym počasím vo forme slnečných škvŕn, s veľkou pravdepodobnosťou budete mať problém so zafixovaním polohy vášho zariadenia. Prejavuje sa to najmä dlhšiu dobou fixácie, prípadnou neschopnosťou udržať informáciu o vašej polohe zafixovanú, priam až absolútnou nemožnosťou fixácie v danom čase. 

Ako už bolo spomenuté vyššie, s problémom bojujú všetci, bez ohľadu na typ zariadenia, či sú to profesionálne geodetické zariadenia na určovanie polohy, navigácie vo vašich vozidlách, Geotaby prevažne využívané našimi zákazníkmi, ako aj bežné mobilné zariadenia využívajúce GNSS signál na určovanie polohy.  

Univerzálne riešenie na vzniknutú situáciu neexistuje. Preto by sme Vám touto cestou chceli poskytnúť zopár odporúčaní, ktoré Vám môžu aspoň čiastočne napomôcť so zameriavaním v týchto neľahkých podmienkach. 

Hlavným pravidlom je plánovanie zameriavania. Vo všeobecnosti sa v týchto zhoršených podmienkach odporúča vyhýbať sa zameriavaniu najmä na poludnie, ale ani to nemusí stačiť. Zmeny v ionosfére sú nepredvídateľné, preto sa problémy môžu prejaviť v ktorejkoľvek časti dňa. Riešením je tak pri plánovaní zameriavania využiť niektorý z online nástrojov (napr. https://impc.dlr.de/products/total-electron-content/forecast-tec/one-hour-forecast-tec-map-europe zobrazuje graf v UTC, takže treba pripočítať plus 2 hodiny oproti stredoeurópskemu letnému času, prípadne pripočítať 1 hodinu oproti stredoeurópskemu zimnému času, alebo https://www.swpc.noaa.gov/products/solar-cycle-progression), ktorý Vám priblíži vývoj ionosféry vo vybraný časový horizont.    

Pokiaľ je nevyhnutné vykonať zameriavanie aj počas zhoršených podmienok ionosféry, riešením je počkať dlhší čas na jednom mieste, kým sa poloha zafixuje. Interval môže byť výraznejšie dlhší oproti zameriavaniu v ideálnych podmienkach, predĺžiť sa môže rádovo  o niekoľko desiatok minút. 

Ďalším riešením je zmena konfigurácie Vášho zariadenia. Zariadenia, ako Geotab komunikujú so službou SKPOS, ktorá poskytuje korekcie pre vaše zariadenie, ktoré upresňujú aktuálnu polohu až na úroveň niekoľkých cm. Zmenou konfigurácie zmeníte spôsob prijímania korekcií, čo môže napomôcť k zlepšeniu situácie so zafixovaním polohy. Viac informácií nájdete na stránke Pomocníka Skeagis https://skeagis.sk/pomoc/#geotab-zmena-konfiguracie-skpos. 

Aj napriek tomu, že vaše zariadenie Geotab, v týchto zhoršených podmienkach nedokáže zafixovať polohu, neznamená to, že by zameriavalo nepresne. Presnosť polohy sa môže pohybovať stále v radoch desiatok cm, čo môže byť pre viaceré účely presnosť stále viac než dostatočná. 

Zároveň netreba zabúdať na to, že zameriavanie pomocou Geotabu je ďaleko presnejšie oproti bežnému mobilnému telefónu, ktorého presnosť sa môže pohybovať od niekoľkých m až po km. 

Upozorňujeme, že aj nezafixovaná poloha pri využití Geotabu pre účely fotenia fotografií pre systém AMS môže byť dostatočne presná s úrovňou niekoľkých desiatok cm, ktorej presnosť nie je možné automaticky definovať. Preto je potrebné využitie mobilnej aplikácie Gazda, v ktorej je možné vizuálne overiť umiestnenie fotografie priamo v mape. 

V súvislosti s fotením fotografií pre účely systému AMS by sme Vás radi upozornili, aby ste si skontrolovali, že Vaše zariadenie má povolené a spustené zaznamenávanie polohy. Vyhnete sa tak problémom pri exporte fotografií do systému AMS, ktoré vznikajú vytvorením fotografie neobsahujúcej informáciu o polohe zaznamenania fotografie. 

Na záver by sme radi zopakovali, že aktuálne problémy vyskytujúce sa naVašich Geotaboch nie sú zapríčinené technickou poruchou zariadení, ale sú spôsobené vyššou mocou, s ktorou sa musia vysporiadať zariadenia komunikujúce s GNSS po celom svete.  

Bez ohľadu na to, aký bude ďalší vývoj aktuálneho solárneho cyklu, pevne veríme, že to spoločnými silami zvládneme. 

 

Tím spoločnosti SKEAGIS, s.r.o.